Ledelse

Ledelse

Kontaktinformation til Skole og Forældres ledelse

Organisationsdiagram

Formandskab:

Landsformand:

Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32, 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 23 27 05 38 
Email: rae@skole-foraeldre.dk
Twitter: @EdelbergRasmus

Billeder af Rasmus Edelberg til fri afbenyttelse:

Billede 1 og Billede 2. Foto: Lars Bertelsen

Næstformand:

Regitze Spenner Ishøy
Ane Maries Vej 12
4750 Lundby
Tlf.: 2989 7267
rsi@skole-foraeldre.dk

Billede af Regitze Spenner Ishøy til fri afbenyttelse:

Billede 1. Foto: Maj Carboni.

Notat om formands-og næstformandsopgaver i Skole og Forældre
Politik for honorering af formand og næstformand

Forretningsudvalg:

Se kommissorium for forretningsudvalget

Landsformand Rasmus Edelberg, Frederiksberg:
rae@skole-foraeldre.dk
Næstformand Regitze Spenner Ishøy, Vordingborg:
rsi@skole-foraeldre.dk
Cecilie Harrits, Aarhus Kommune:
ch@skole-foraeldre.dk
Torsten Topbjerg, Rebild Kommune:
torsten@topbjerg.dk
Grethe Bremer, Skanderborg Kommune:
grethe.bremer@gmail.com
Anja Ravn Schmidt Joensen, Københavns Kommune:
aravnjoensen@gmail.com
Toke Arndal, Assens Kommune:
tarndal@gmail.com

Hovedbestyrelse:

Skole og Forældres hovedbestyrelse består af formand og næstformand samt 21 repræsentanter fra hele landet fordelt således:

5 fra Region Midt/Nord
4 fra Region Syddanmark
4 fra Region Hovedstaden
3 fra Region Sjælland
5 valgt i hele landet

Se kommissorium og forretningsorden for hovedbestyrelsen


Hovedbestyrelsesmedlemmer:

Landsformand Rasmus Edelberg
rae@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som landsformand på landsmødet i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Næstformand Regitze Spenner Ishøy
Tlf.: 2989 8267
rsi@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som næstformand på landsmødet i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Region Nord- og Midtjylland

Grethe Bremer, Skanderborg Kommune
grethe.bremer@gmail.com
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Bjørn Schaumann, Rebild Kommune
bschaumann@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Torsten Topbjerg, Rebild Kommune
torsten@topbjerg.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Torben Kusk-Glavind, Mariagerfjord Kommune
tglavind@gmail.com
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Cecilie Harrits, Aarhus Kommune
ch@skole-foraeldre.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Claus Nielsen, Aalborg Kommune
claus@eyas.dk
Valgt i fællesgruppen i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Lærke Kloster, Thisted Kommune
salon.eco@hairtools.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Region Syddanmark

Kenneth Kristensen, Aabenraa Kommune
kenneth_kristensen@live.dk
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Toke Arndal, Assens Kommune
tarndal@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Amalie Kyung Littau, Langeland Kommune
amalie_kyung@hotmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Ingrid Helene Baarup-Christensen, Kolding Kommune
helenebc@live.dk
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Kristian Skovgård Olsen, Svendborg Kommune
kris80skovgaard@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Nanna Lørup Buch, Svendborg Kommune
nanton_dk@yahoo.dk
Valgt i fællesgruppen i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Region Hovedstaden

Anja Ravn Schmidt Joensen, Københavns Kommune
aravnjoensen@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2022. Valgperioden udløber i 2024.

Casper Larsen, Glostrup Kommune
casperlarsen75@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Anna Petersen, Lyngby-Taarbæk Kommune
annawahl_81@hotmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Charlotte Singerholm Gert Hansen, Glostrup Kommune
charlotte@make-a-difference.dk
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Region Sjælland

Thomas Hartmann, Lejre Kommune
tl.hartmann@mail.dk
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Tanja Lange, Holbæk Kommune
tanjalange@live.dk
Valgt i fællesgruppen i 2021. Valgperiode udløber i 2023.

Mirco Fischer, Næstved Kommune
mircodk@yahoo.dk
Valgt i valggruppe 4 i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Zena Abdul Khalek, Køge Kommune
zizi_4livet@hotmail.com
Valgt i valggruppe 4 i 2022. Valgperiode udløber i 2024.

Se også:
Interne udvalg og netværk

Senest opdateret den

20 januar 2023

af