Ledelse

Ledelse

Kontaktinformation til Skole og Forældres ledelse

Formandskab:

Landsformand:

Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32, 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 23 27 05 38 
Email: rae@skole-foraeldre.dk
Twitter: @EdelbergRasmus

Billeder af Rasmus Edelberg til fri afbenyttelse:

Billede 1 og Billede 2. Foto: Lars Bertelsen

Næstformand:

Cecilie Harrits, Aarhus
Lollandsgade 59, st.
8000 Aarhus C
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk

Forretningsudvalg:

Se kommissorium for forretningsudvalget

Landsformand Rasmus Edelberg, Frederiksberg:
rae@skole-foraeldre.dk
Næstformand Cecilie Harrits, Aarhus:
ch@skole-foraeldre.dk
Christina Bruun Levinsen, Odense:
cbl@sdu.dk
Kristina Themsen, Vordingborg:
kristina@themsen.net
Toke Arndal, Assens:
tarndal@gmail.com
Anja Ravn Schmidt Joensen, København:
aravnjoensen@gmail.com
Ane Qvortrup, Svendborg:
anq@sdu.dk

Hovedbestyrelse:

Skole og Forældres hovedbestyrelse består af formand og næstformand samt 21 repræsentanter fra hele landet fordelt således:

5 fra Region Midt/Nord
4 fra Region Syddanmark
4 fra Region Hovedstaden
3 fra Region Sjælland
5 valgt i hele landet

Se kommissorium og forretningsorden for hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsesmedlemmer:

Landsformand Rasmus Edelberg
rae@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som landsformand på landsmødet i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Næstformand Cecilie Harrits
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som næstformand på landsmødet i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Region Nord- og Midtjylland

Grethe Bremer, Skanderborg Kommune:
grethe.bremer@gefiber.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Susanne Gade Clausen, Silkeborg Kommune
sgc@skole-foraeldre.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Torben S. Kusk-Glavind, Mariagerfjord Kommune
tglavind@gmail.com
Valgt i Valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Torsten Topbjerg, Rebild Kommune
torsten@topbjerg.dk
Valgt som suppleant i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2019. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i november 2019. Valgperiode udløber i 2020.

Maja Svitzer Bendtsen, Syddjurs Kommune
makapaja@gmail.com
Valgt som suppleant i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2019. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i november 2019. Valgperiode udløber i 2020.

Bjørn Schaumann, Rebild Kommune
bschaumann@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Heidi S. Holm, Horsens Kommune
heidisholm@gmail.com
Valgt som suppleant i fællesgruppen i 2019. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i august 2020. Valgperiode udløber i 2020.


Region Syddanmark

Toke Arndal, Assens Kommune
tarndal@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Christina Bruun Levinsen, Odense Kommune
cbl@sdu.dk
Valgt i valgruppe 2, Syddanmark, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Ane Qvortrup, Svendborg Kommune
anq@sdu.dk
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Ulrik Andresen, Billund Kommune
youngtimergarage@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Mette Gudmand Madsen, Esbjerg Kommune
mettegudmand@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Tom Bonde Jensen, Nyborg Kommune
tombondejensen@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Camilla Breinbjerg Beier, Sønderborg Kommune
camilla_brejnbjerg_beier@hotmail.com
Valgt som suppleant i fællesgruppen i 2019. Indsuppleret i hovedbedstyrelsen i april 2020. Valgperiode udløber i 2020.


Region Hovedstaden

Camilla Castella, Københavns Kommune
camilla.castella@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Sheku Amadu Jalloh, Københavns Kommune
sheku1407@yahoo.dk
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.

Anja Ravn Schmidt Joensen, Københavns Kommune
aravnjoensen@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Thomas Sune Nørager Garfort, Bornholms Regionskommune
thomas.garfort@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.


Region Sjælland

Gitte Benedikte Holm, Roskilde Kommune
gitte.benedikte@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Charlotte Pedersen, Slagelse Kommune
zilotte@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.

Kristina Themsen, Vordingborg Kommune
kristina@themsen.net
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.


Se også:
Interne udvalg og netværk

Senest opdateret den

10 august 2020

af

lej